Till innehållet

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras tankar kring FINSAM.

Vi hade en spännande diskussion om vad FINSAM egentligen är och hur det skall kunna få bäst effekt. Kanske är det så att vi inte kan se effekt på våra insatser på 5-10 år med ett synsätt som vill förändra system och skapa innovation. Tänkvärt och spännande. Tack Mattias.

CentralaÖstergötland

Se presentationen vi fick:TankaromFINSAM

Fler nyheter

2021-12-06

Utvärdering kring Kryddgårdenmodellen

Idag träffade styrgruppen för Kryddgårdenmodellen forskare från Lunds universitet för att diskutera möjliga upplägg…

2021-12-03

SUS nätverket träffas för årets sista samtal kring uppföljning av samordningsförbundens verksamhet via SUS

FINSAM i Malmö är med i det nationella nätverk som diskuterar uppföljning av samordningsförbundens verksamhet och id…

2021-12-02

Årets sista styrgruppsmöte Avanti 2.0

Idag har Avanti 2.0 årets sista styrgruppsmöte

2021-12-01

Publicerad artikel kring kultur på recept

FINSAM i Malmö har startat ett projekt kring Kultur på recept. Nu har en artikel publicerats i BMC Health services r…

2021-11-30

Malmökraften uppmärksammas i nationell styrelseutbildning

Nationella rådet har tagit fram en partsgemensam digital utbildning som vänder sig till de som har eller ska ha ett…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit