Till innehållet

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras tankar kring FINSAM.

Vi hade en spännande diskussion om vad FINSAM egentligen är och hur det skall kunna få bäst effekt. Kanske är det så att vi inte kan se effekt på våra insatser på 5-10 år med ett synsätt som vill förändra system och skapa innovation. Tänkvärt och spännande. Tack Mattias.

CentralaÖstergötland

Se presentationen vi fick:TankaromFINSAM

Fler nyheter

2023-05-24

Uppföljning FINSAM

Referensgruppen för Uppföljning FINSAM träffades idag.

2023-05-22

Vad ska jag göra med det jag är bra på?

Vad ska jag göra med det jag är bra på? Mitt namn är Hampus, jag jobbar som plåtslagare och jag har diagnosen asperg…

2023-05-17

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) presenterar effektutvärdering i Malmö

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) presenterar effektutvärdering på regional ledningsgrupp för Arbetsförmedlin…

2023-05-15

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Utebliven etablering hade idag sista styrgruppsmötet innan sommaren som en uppstart inför sista årets genomförande.

2023-05-11

Spridningskonferens Tema Unga

Unga Vuxna Trelleborg har avslutningskonferens och delar med sig av sina erfarenheter den 7 september.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit