Till innehållet

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras tankar kring FINSAM.

Vi hade en spännande diskussion om vad FINSAM egentligen är och hur det skall kunna få bäst effekt. Kanske är det så att vi inte kan se effekt på våra insatser på 5-10 år med ett synsätt som vill förändra system och skapa innovation. Tänkvärt och spännande. Tack Mattias.

CentralaÖstergötland

Se presentationen vi fick:TankaromFINSAM

Fler nyheter

2026-02-27

Samordningsförbundet Södra Vänern och Trollhättans kommun kommer ner för att besöka Malmökraften

Malmökraften har uppmärksammats av flera olika kommuner och både en Stockholmskraft och en Halmstadkraft har startat…

2026-02-26

Regional nätverksträff i Helsingborg

Idag träffas Skånes samordningsförbund i Helsingborg för att prata gemensamma utvecklingsfrågor.

2026-02-25

Kryddgårdenmodellen jobbar med kommunikation

Kryddgårdenmodellen har som del av projektet beviljats resurser kring kommunikation. Detta för att kunna sprida och…

2026-02-25

FINSAM i Malmö informerar om Malmökraften för Göteborgs samordningsförbund

Samordningsförbundet i Göteborg har bett FINSAM i Malmö berätta om hur arbetet med Malmökraften går och hur en uppst…

2026-02-17

Referensgrup samsjuklighet i februari 2026

Referensgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag och FINSAM deltog samt förde anteckningar.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit