Till innehållet

2018-10-31

Tertialuppföljning i FINSAM utvecklas

I syfte att lyfta fram insikter tydligare och möjliggöra för styrelsen att styra över beslutade insatser har förslag på hur tertialrapporteringsmallen skulle kunna ändras tagits fram.

I förbundsordningen för FINSAM i Malmös § 14 anges ”Styrelsen ska upprätta tertialuppföljningar med helårsprognos för verksamheten och ekonomin som tillställs förbundsmedlemmarna.” Tertialuppföljningens syfte är ge Finsams styrelse återkoppling kring hur de finansierade insatserna fortlöper och utvecklas.  Tertialrapporten innehåller följande fyra frågeställningar som alla beslutade insatser skall använda för att rapportera till FINSAMs styrelse: 

·       Resultat/uppnådda effekter

·       Hinder för samverkan/utmaningar

·       Vad har fungerat bra under perioden/framgångsfaktorer?

·       Frågor från förbundet

TertialuppföljningFI...

Fler nyheter

2019-11-05

1040 spelningar av Vet NI!!

Sedan introduceringen av Vet Ni!!, FINSAM i Malmös podd, har 1040 uppspelningar av de 22 avsnitten som hittills spel…

2019-10-25

Malmökraften beviljas finansiering på styrelsemöte

Idag hade styrelsen i FINSAM i Malmö styrelsemöte. Följande beslutades bland annat kring:

2019-10-24

Styrelsemöte FINSAM i Malmö 25 oktober

Följande står på dagordningen den 25 oktober när årets nästsista styrelsemöte i FINSAM äger rum.

2019-10-21

FACT styrgrupp diskuterar implementering

Styrgruppen för FACT/konsultationsteamen inom psykos i Malmö hade samtal idag.

2019-10-18

DUA NYA styrgrupp träffas

Idag träffas styrgruppen för DUA nyanlända

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit