Till innehållet

2018-10-31

Tertialuppföljning i FINSAM utvecklas

I syfte att lyfta fram insikter tydligare och möjliggöra för styrelsen att styra över beslutade insatser har förslag på hur tertialrapporteringsmallen skulle kunna ändras tagits fram.

I förbundsordningen för FINSAM i Malmös § 14 anges ”Styrelsen ska upprätta tertialuppföljningar med helårsprognos för verksamheten och ekonomin som tillställs förbundsmedlemmarna.” Tertialuppföljningens syfte är ge Finsams styrelse återkoppling kring hur de finansierade insatserna fortlöper och utvecklas.  Tertialrapporten innehåller följande fyra frågeställningar som alla beslutade insatser skall använda för att rapportera till FINSAMs styrelse: 

·       Resultat/uppnådda effekter

·       Hinder för samverkan/utmaningar

·       Vad har fungerat bra under perioden/framgångsfaktorer?

·       Frågor från förbundet

TertialuppföljningFI...

Fler nyheter

2018-08-23

DUA dialog

Idag är FINSAM med på DUA dialog

2018-08-22

Liv - Arbetsliv inspirationsdag FINSAM Skåne

Samordningsförbunden i Skåne arrangerar en inspirationsdag för alla dess medlemmars anställda den 12 oktober i Eslöv…

2018-08-03

Utveckling på Aktivitetscenter

Aktivitetscenter som utvecklingsprojekt har gjort några förändringar i metod och upplägg.

2018-07-05

Sommaren på FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö kommer vara tillgängligt större delen av sommaren

2018-07-04

Malmö stad och Arbetsförmedlingen presenterar Avanti i Almedalen

Yerk Liveröd, rektor Malmö stad, Tommy Malmstedt, enhetschef Malmö stad och Petra Johannesson, sektionschef Arbetsfö…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit