Till innehållet

2018-10-31

Tertialuppföljning i FINSAM utvecklas

I syfte att lyfta fram insikter tydligare och möjliggöra för styrelsen att styra över beslutade insatser har förslag på hur tertialrapporteringsmallen skulle kunna ändras tagits fram.

I förbundsordningen för FINSAM i Malmös § 14 anges ”Styrelsen ska upprätta tertialuppföljningar med helårsprognos för verksamheten och ekonomin som tillställs förbundsmedlemmarna.” Tertialuppföljningens syfte är ge Finsams styrelse återkoppling kring hur de finansierade insatserna fortlöper och utvecklas.  Tertialrapporten innehåller följande fyra frågeställningar som alla beslutade insatser skall använda för att rapportera till FINSAMs styrelse: 

·       Resultat/uppnådda effekter

·       Hinder för samverkan/utmaningar

·       Vad har fungerat bra under perioden/framgångsfaktorer?

·       Frågor från förbundet

TertialuppföljningFI...

Fler nyheter

2020-03-17

FINSAM i Malmö intervjuas av studenter från Malmö universitet kring samverkan

Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet i…

2020-03-11

Fler ska få möjlighet att gå från daglig verksamhet till lönearbete

Make it work är FINSAM i Malmös senast beviljade insats. Syftet med denna är att det ska etableras en tydlig, funger…

2020-03-10

Styrgrupp Malmökraften

Styrgruppen för Malmökraften träffas idag med följande dagordning.

2020-03-06

FINSAM tar fram metodstöd för Malmökraften

FINSAM i Malmös utredare har, tillsammans med en metodgrupp bestående av projektledningen och medarbetare i Malmökra…

2020-03-03

Styrgrupp FACT

Idag var det styrgruppsmöte på FACT/konsultationsteamen.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit