Till innehållet

2018-11-06

Tramadol projekt uppmärksammas på SVTs lokala nyheter

Sedan ett år tillbaka har Maria Malmö jobbat med kartläggning och kunskapsinsamling om tramadol missbruk, föreläsningar om missbruk m.m. Idag uppmärksammades detta igen på SVTs lokala nyheter

Hälften av unga som missbrukar Tramadol avbryter behandling

Publicerad

Nästan hälften av de unga som använt det narkotikaklassade läkemedlet Tramadol avbryter sin behandling på drogmottagningen Maria Malmö, enligt en kartläggning som mottagningen har gjort.

Sedan ett år tillbaka har Maria Malmö undersökt orsakerna bakom Tramadolmissbruk bland unga.

– De mår psykiskt sämre, har mer ångest och är mer deprimerade än den andra gruppen som kommer hit. Vi har även sett att de är mer brottsbelastade, säger psykiatrisjuksköterska Alexander Holmstedt.

Men även unga som är högpresterande i skolan tar Tramadol.

– Den gruppen använder Tramadol mer för att orka prestera eftersom läkemedlet, åtminstone i början, har en viss aktiverande effekt som gör att man känner sig mer fokuserad. Men den är övergående och den opioida sederande effekten tar över snabbt. Man blir seg och långsam i tankegången, säger han.

En tredjedel har använt Tramadol

Sedan en tioårsperiod har Maria Malmös personal sett en ökning av Tramadolanvändandet. En tredjedel av de unga som sökt vård har använt Tramadol, där cannabis annars är det vanligaste som man söker hjälp för. Av totalt 638 unga som kom under en treårsperiod hade 218 tagit Tramadol.

– Nu när vi har börjat kartlägga så ser vi att vi tappar den här gruppen i större utsträckning än de som kommer för cannabismissbruk. Nästan hälften har avbrutit sin behandling, säger Alexander Holmstedt.

Behöver mer tid i behandling

Projektet med att kartlägga användandet har kommit halvvägs och nu ska man gå vidare med att hitta rätt behandling.

– Tramadol är en opioid och är beroendeframkallande så vi ser att de här ungdomarna behöver ett annat omhändertagande än det vi brukar ge.

Det kan handla om att man behöver ge ungdomarna mer tid i behandling.

– Vi måste hitta sätt att knyta an och jobba tillsammans med andra, skola, arbetsförmedling, socialtjänst så att vi kan hjälpa dem tidigt så de inte går vidare och avancerar i sitt missbruk, säger Alexander Holmstedt.

Fler nyheter

2024-12-02

Nya satsningar stärker 3700 unga och långtidsarbetslösa Malmöbor

FINSAM i Malmö tar nästa steg för att stödja unga och långtidsarbetslösa genom två initiativ: Malmökraften och IPS U…

2024-12-02

Samordnat stöd leder till bättre försörjning

En analys av hur försörjningen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordnin…

2024-11-28

Ny rapport om behovet av boendepedagoger på NIP-enheten i Malmö

På uppdrag av enhetschefen på NIP-enheten (nyinsjuknade i psykos) har utredaren på förbundet djupintervjuat personal…

2024-11-27

Att uppleva världen annorlunda

Årets sista föreläsning handlade om att uppleva världen annorlunda

2024-11-25

Årets sista styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 22 november hölls årets sista styrelsemöte för FINSAM i Malmö.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit