2024-06-12
Underlag från behovsanalys
Förra veckan genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.
Vi vill tacka för stort deltagande och engagemang. Vi fick in 25 problembeskrivningar varav 5 blev fördjupade ytterligare i ett World Café.
Vi kommer inom kort att ta kontakt med de som önskade hjälp från oss på Finsam att ta nästa steg kring sina problem. Utöver det kommer vi lyfta en diskussion kring behoven med ESF och under FINSAM i Malmös styrelsemöten under hösten.
Resultat av behovsanalysen kan Ni ta del av här!
Fler nyheter
2026-02-25
FINSAM i Malmö informerar om Malmökraften för Göteborgs samordningsförbund
Samordningsförbundet i Göteborg har bett FINSAM i Malmö berätta om hur arbetet med Malmökraften går och hur en uppst…
2026-02-17
Referensgrup samsjuklighet i februari 2026
Referensgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag och FINSAM deltog samt förde anteckningar.
2026-02-12
Finsam i Malmö kopplar samman kring aktivitetskravet
Aktivitetskravet är en stor reform som kommer Sveriges kommuner kommer att behöva jobba med from 1 juli 2026. Detta…
2026-02-11
Finsam i Malmö möter ROS
ROS är en verksamhet Malmö stad drivit under flera år med syfte att stödja Malmöbor med försörjningsstöd att söka sj…
2026-02-10
Samtal om Malmökraftens framtid
Finsam i Malmö ledde idag samtal om Malmökraftens framtid i ljuset av förändringar som sker under 2026.