Till innehållet

2022-05-14

Ungdomskonferens med Arbetsmarknadsavdelningen, Ekonomiskt bistånd och boende samt Arbetsförmedlingen

Idag träffades arbetsmarknadsekreterare, socialsekreterare och arbetsförmedlare för en heldagskonferens kring unga arbetssökande.

Idag träffades arbetsmarknadsekreterare, socialsekreterare och arbetsförmedlare för en heldagskonferens kring unga arbetssökande. Moderator för dagen var Yasmine Arhan Modéer från Altitude meetings. Följande stod på dagordningen:

  • 9:00- 09:50 Start av konferensen och inledning
  • 10:00-11:00 World Café tema: Utveckla samverkan kring unga utrikesfödda kvinnor
  • 11:00-12:00 World Café tema: Utveckla samverkan kring unga med ohälsa
  • 13:00-13:05 FINSAM, Mikael Jung
  • 13:05-14:00 World Café tema: Öka antalet unga som under året börjar studera

Fler nyheter

2018-05-30

Maria Malmö Tramadol uppmärksammas

Edico är en tidning för medarbetare inom gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Malmö stad. De har uppmärksa…

2018-05-30

Pilot skuggning

I samtal med chefer i Malmö som haft goda erfarenheter av att arbeta med skuggning internt fick FINSAM under våren 2…

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras ta…

2018-05-25

Bokrelease: Metodhandbok: Att erbjuda stöd och behandling till ensamkommande unga med psykisk ohälsa

Region Skånes Kunskapscentrum migration och hälsa bjuder in till releasefest för en ny metodhandbok för stöd och beh…

2018-05-25

Kunskapslyft via FINSAM

Under våren har FINSAM arbetat med att ta fram ett koncept för ett gemensamt kunskapslyft mellan Malmö stad, Arbetsf…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit