2021-10-19
Uppstartsworkshop på Kultur på recept
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Under ledning av Joakim Tranquist träffades projekledare och samordnare från kompetenscentrum, samordnare från Försäkringskassan, några rehabkoordinatorer från vårdcentralerna och hälsostrateger för att diskutera hur ingångarna och utgångarna för deltagarna ser ut.

Fler nyheter
2021-09-17
FINSAM testar att använda sin arena för samarbete mellan kommuner
Helsingborgs stad och Malmö stad kommer träffas och diskutera möjligheterna kring samarbete under FINSAMs flagg.
2021-09-17
Kryddgårdenmodellen kickar igång med styrgrupp
Idag har Kryddgårdenmodellen styrgrupp för första gången. Följande står på dagordningen:
2021-09-17
Jämställdhetsmyndigheten presenterar uppdrag
Jämställdhetsmyndigheten presenterade idag sitt uppdrag från regeringen och diskuterade med FINSAM i Malmö kring möj…
2021-09-15
Presentation av uppföljning av workshopserie
Idag presenterade utredaren på Finsam i Malmö en uppföljning som han genomfört av en workshopserie på arbetsmarknads…
2021-09-15
Halvtidsutvärdering diskuteras på Malmökraften
På dagens styrgruppsmöte diskuterades halvtidsutvärdreringen som nyligen släppts