Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2023-02-15

FRAM har producerat infofolder

FRAM har producerat en broschyr för de som skulle kunna tänkas ta del av FRAMS insatser.

2023-02-14

Öppen föreläsning om SFI studier

Vid två tillfällen under våren kommer förstelärarna på Komvux Malmö SFI att informera yrkesverksamma och ideella för…

2023-02-13

Uppföljning FINSAM - referensgrupp

Referensgruppen för uppföljning FINSAM, det nya uppföljningssystemet för samordningsförbund, träffades idag.

2023-02-13

Workshop kring REKO 2023

Idag träffades utredare, rehabkoordinatorer och ledningen för Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin för att ta fram…

2023-02-09

Styrelsemöte FINSAM i Malmö 3 februari 2023

Den 3 februari hade FINSAM i Malmö sitt första styrelsemöte för året.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit