2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.
Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!
Fler nyheter
2025-07-24
Sommaren 2025 på FINSAM i Malmö
Under sommaren kommer FINSAM i Malmö vara öppet följande tider.
2025-07-14
Verktyg och verktygslådor Metaforernas funktion vid meningsskapande i idéresor
En mastersuppsats med Malmökraften, Halmstadkraften och Stockholmskraften som empiriska exempel har publicerats vid…
2025-06-18
FINSAM i Malmö deltar i samarbete kring arbetsmarknadsfrågor i Öresund
Utifrån LÖK gemensamma insatser pågår det samtal kring hur Malmö stad och Arbetsförmedlingen kan samarbeta kring arb…
2025-06-17
Finsamstrategi Region Skåne
Region Skåne har bjudit in Skånes alla samordningsförbund för samtal om den finansiella samordningen i Skåne
2025-06-16
Gemensam satsning på kunskap kring psykisk hälsa
Samordningsförbunden i Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost kommer under 2025 och 2026 tillsammans med Vuxe…