2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.
Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!
Fler nyheter
2026-02-12
Finsam i Malmö kopplar samman kring aktivitetskravet
Aktivitetskravet är en stor reform som kommer Sveriges kommuner kommer att behöva jobba med from 1 juli 2026. Detta…
2026-02-11
Finsam i Malmö möter ROS
ROS är en verksamhet Malmö stad drivit under flera år med syfte att stödja Malmöbor med försörjningsstöd att söka sj…
2026-02-10
Samtal om Malmökraftens framtid
Finsam i Malmö ledde idag samtal om Malmökraftens framtid i ljuset av förändringar som sker under 2026.
2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
2026-02-09
Hållbara övergångar för unga i riskzon
Malmö stads tre skolförvaltningar driver projektet Hållbara övergångar för unga i riskzon till och med augusti 2026…