Till innehållet

2021-09-10

Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.

Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!

Fler nyheter

2017-09-13

Möte med sekretariatet för jämlik hälsa

Syftet med projektet - hälsofrämjande innovation i samverkan - är att samla alla samhällssektorer (offentlig, idébu…

2017-09-13

Broschyr och info kring CaMp

CaMp har tagit fram info till deltagare och målgruppsinfo.

2017-09-11

Hoo hoo

Hoo hoo ropade Klas Hallberg och Johan Quist ut angående utmaningar kring vår välfärd.

2017-09-11

Regeringsuppdrag att utvärdera samordningsförbunden

Regeringen har gett Inspektionen för socialförsäkringen i uppdrag att utvärdera samordningsförbunden. Finsam i Malmö…

2017-09-11

Styrelsemöte 1 september 2017

På senaste styrelsemötet fattades bland annat beslut om en workshop i samband med arbetet kring FINSAM 10 år, insaml…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit