2020-10-13
Chefsnätverk träffas kring vad som upptar medlemmarnas tid.
Idag träffades de högsta företrädarna för respektive medlem och diskuterade vad som upptar organisationernas tid.
Idag träffades de högsta företrädarna för respektive medlem och diskuterade vad som upptar organisationernas tid. Detta nätverk träffas två gånger per år med nedanstående agenda och syfte:
•Att få två tillfällen/år att träffa de högsta tjänstepersonerna i Malmö samlat.
•Att få möjlighet att se in varandras framtid för att se vilka förändringar som skall komma så att Ni kan hjälpas åt att stödja varandra i dessa och ta bort friktion som skulle kunna uppstå.
•Tillfälle att presentera vad som upptar Er tid och bland annat utifrån detta kunna ges möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten Ni behöver.
Fler nyheter
2026-03-26
3 samordningsförbund träffas och pratar aktivitetskrav
Samordningsförbundet Skåne Nordost har bjudit in Malmö och Helsingborg till en gemensam dialog kring det kommande ak…
2026-03-25
Rehabkoordinatorn fyller ett hålrum
Primärvårdens vision i Kryddgården-projektet är att utveckla och förtydliga rehabkoordinatorns funktion vid vårdcent…
2026-03-19
Studiebesök av socionomstuderande
Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet
2026-03-18
IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas
Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.
2026-03-18
Informationsutbyte mellan kommuner och Försäkringskassan
Försäkringskassan har sökt kontakt med Sveriges kommuner kring frågan om informationsutbyte och FINSAM i Malmö har k…