Till innehållet

2026-08-27

Digital Navigation of Migrants in the Swedish Labour Market: Opportunities and Challenges of Digitalisation

FINSAM i Malmö var idag inbjuden för att ta del av resultaten från den första fasen av Digital Navigation of Migrants in the Swedish Labour Market ett Forte finansierat projekt.

FINSAM i Malmö kopplade för två år sedan samman ansvariga för projektets förstudie med projektet Inkluderande jobbsök på Arbetsförmedlingen vilket ledde till att dessa två satsningar inledde ett samarbete som bidrog till möjligheten för en utvärdering för Inkluderande jobbsök och gav en platt för för forskningsprojektet att testa sin hypoteser på.

Fyra pusselbitar som är symbolen för tjänsten koppla samman FINSAM erbjuder

Fler nyheter

2026-10-02

En outnyttjad resurs på arbetsmarknaden

FIFH Malmö Parasport, Malmö stads Arbetsmarknadsavdelning och projektet Medvind Malmö, som finansieras av Europeiska…

2026-10-01

Planering Skånegemensam FINSAM konferens fortsätter

Primärvårdsnämnden har gett förvaltningen Nära vård och hälsa i uppdrag att ansvara för värdskapet samt att i övrigt…

2026-10-01

Samskapa Malmö

Samskapa Malmö är ett lärandenätverk för dig som vill utveckla mer inkluderande och samskapande arbetssätt i Malmö.…

2026-09-29

Samordnat stöd, tilltro och framtidsutsikter

ISF har undersökt hur användbara självskattningar är som verktyg i samordningsförbundens teamverksamhet, där stöd oc…

2026-09-29

FINSAM i Malmö deltar i arbetsgrupp kring aktivitetskravet

Införandet av aktivitetskravet har inneburit en hel del förändringar i samarbetet mellan FINSAM i Malmös medlemmar.…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit