Till innehållet

2026-08-27

Digital Navigation of Migrants in the Swedish Labour Market: Opportunities and Challenges of Digitalisation

FINSAM i Malmö var idag inbjuden för att ta del av resultaten från den första fasen av Digital Navigation of Migrants in the Swedish Labour Market ett Forte finansierat projekt.

FINSAM i Malmö kopplade för två år sedan samman ansvariga för projektets förstudie med projektet Inkluderande jobbsök på Arbetsförmedlingen vilket ledde till att dessa två satsningar inledde ett samarbete som bidrog till möjligheten för en utvärdering för Inkluderande jobbsök och gav en platt för för forskningsprojektet att testa sin hypoteser på.

Fyra pusselbitar som är symbolen för tjänsten koppla samman FINSAM erbjuder

Fler nyheter

2026-08-14

Diskussioner kring en gemensam satsning kring att utveckla kunskap i Skåne

Samordningsförbunden i Skåne har under våren diskuterat möjligheten att tillsammans jobba med kunskapssatsningar und…

2026-08-04

Samsjuklighet - ledningsgrupp

Idag träffas de som inte har semester i ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö och diskuterar vad som ske…

2026-08-04

FINSAM i Malmö möter Autism Skåne

FINSAM i Malmö mötte Autism Skåne idag för att inventera om det finns gemensamma angelägenheter som kan mynna ut i s…

2026-07-03

Sommaren 2026 på FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö kommer ha följande öppettider under sommaren.

2026-07-03

Erfarenhetsutbyte mellan Malmö och Östra Östergötland

Samordningsförbundet Östra Östergötland besöker Malmö idag för att utbyta erfarenheter med FINSAM i Malmö kring arbe…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit