2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2025-04-29
Ledningsgrupp samsjuklighet pratar FACT/ACT och struktur på gemensam utvecklingshalvdag
Ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag under följande agenda.
2025-04-29
Beslutsgrupp Malmökraften april 2025
Beslutsgruppen för Malmökraften träffades idag under följande agenda.
2025-04-29
Utforskande samtal med Samordningsförbundet Halland
Idag träffade FINSAM i Malmö Samordningförbundet i Halland för att utbyta erfarenheter kring att jobba med Chat GPT…
2025-04-28
Hur kan fler personer med funktionsnedsättning arbeta som konstnärer?
Projekt Viaductus, Föräskringskassan, Funktionsstödsförvaltningen och FINSAM träffades idag och pratade kring hur fl…
2025-04-24
Samsjuklighet och vägen till ett drogfritt liv
På fredag arrangerar FINSAM i Malmö en föreläsning om att leva med psykisk ohälsa och ett missbruk i samarbete med…