2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2025-05-14
Försäkringskassan välkomnar till information om regeringsuppdrag.
Försäkringskassan fick efter regeringsbeslut i mars i uppdrag att säkerställa genomförande av socialfondsprojekt som…
2025-05-13
Processledning kring samordnad vård och stödverksamhet
FINSAM i Malmö hade igår fått förtroendet att processleda ett samtal med ledningsgruppen och referensgruppen för sam…
2025-05-08
FINSAM i Malmö bidrar med underlag till LÖK gemensamma insatser
LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver…
2025-05-07
Skåneveckan för psykisk hälsa 2025
Det började med en handfull arrangemang och veckan har sedan växt sig större för varje år med nya aktörer som är med…
2025-05-06
Storstäderna träffas i FINSAM frågor
Göteborg, Malmö, Stockholm och Uppsalas samordningsförbund har under se senaste åren träffats i nätverksform för att…