Till innehållet

2017-11-27

Etablera fler snabbare

FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.

Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.

Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.

Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Etableramera

 




 

Fler nyheter

2026-02-27

Samordningsförbundet Södra Vänern och Trollhättans kommun kommer ner för att besöka Malmökraften

Malmökraften har uppmärksammats av flera olika kommuner och både en Stockholmskraft och en Halmstadkraft har startat…

2026-02-26

Regional nätverksträff i Helsingborg

Idag träffas Skånes samordningsförbund i Helsingborg för att prata gemensamma utvecklingsfrågor.

2026-02-25

Kryddgårdenmodellen jobbar med kommunikation

Kryddgårdenmodellen har som del av projektet beviljats resurser kring kommunikation. Detta för att kunna sprida och…

2026-02-25

FINSAM i Malmö informerar om Malmökraften för Göteborgs samordningsförbund

Samordningsförbundet i Göteborg har bett FINSAM i Malmö berätta om hur arbetet med Malmökraften går och hur en uppst…

2026-02-17

Referensgrup samsjuklighet i februari 2026

Referensgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag och FINSAM deltog samt förde anteckningar.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit