Till innehållet

2017-11-27

Etablera fler snabbare

FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.

Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.

Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.

Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Etableramera

 




 

Fler nyheter

2026-04-08

FINSAM i Malmö medverkar i planering av samverkansdag

Den 13 maj kommer FINSAM i Malmö tillsammans med vuxenpsykiatrin och arbetsmarknads- och socialförvaltningen att arr…

2026-04-08

Chefsnätverk träffas för 10 året

För tionde året i rad träffas de högsta cheferna i FINSAM i Malmös medlemmar.

2026-04-07

Årsredovisning FINSAM i Malmö 2025

FINSAM i Malmö har idag avlagt årsredovisning för 2025 för både de förtroendevalda revisorerna och Azets.

2026-04-01

Poddavsnitt kring AI sandlåda förbereds

Regeringen har gett Försäkringskassan och Skatteverket i uppdrag att etablera en AI-verkstad – en förvaltningsgemens…

2026-03-31

Ledningsgrupp samsjuklighet mars 2026

Ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffas idag för fortsatta diskussioner.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit