2024-06-05
FINSAMs medlemmar möts och pratar behov med Malmöbor
Idag har FINSAM i Malmö genomfört en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.
Vi jobbade jobba med att synliggöra de behov som finns, prickorientera de fem största, sedan låta alla belysa dessa fem problemen i World café och slutligen erbjuda respektive organisation att ta ställning till vad ville fortsätta arbeta med.
Syftet med dagen var att synliggöra de gemensamma behov vi har av samarbete för att Malmöbor ska komma ut i arbete. Vi var representanter från många olika organisationer och även några Malmöbor som möter våra organisationer var med idag.
Fler nyheter
2026-04-14
Referensgrupp samsjuklighet går igenom aktuellt nationellt, regionalt och lokalt
Referensgruppen träffas löpande för att börja förbereda för införandet av den nya samsjuklighetsreformen so träder i…
2026-04-14
Samordningsförbundet Skåne Nordost besöker Malmö
Det samarbete som pågått under några år mellan FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordostfortsatta idag m…
2026-04-13
Kryddgårdens styrgrupp fokuserar på kommunikation och uppföljning
Idag höll Kryddgården styrgruppsmöte med en djupare diskussion kring kommunikation och uppföljning.
2026-04-08
FINSAM i Malmö medverkar i planering av samverkansdag
Den 13 maj kommer FINSAM i Malmö tillsammans med vuxenpsykiatrin och arbetsmarknads- och socialförvaltningen att arr…
2026-04-08
Chefsnätverk träffas för 10 året
För tionde året i rad träffas de högsta cheferna i FINSAM i Malmös medlemmar.