2024-06-05
FINSAMs medlemmar möts och pratar behov med Malmöbor
Idag har FINSAM i Malmö genomfört en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.
Vi jobbade jobba med att synliggöra de behov som finns, prickorientera de fem största, sedan låta alla belysa dessa fem problemen i World café och slutligen erbjuda respektive organisation att ta ställning till vad ville fortsätta arbeta med.
Syftet med dagen var att synliggöra de gemensamma behov vi har av samarbete för att Malmöbor ska komma ut i arbete. Vi var representanter från många olika organisationer och även några Malmöbor som möter våra organisationer var med idag.
Fler nyheter
2026-03-25
Rehabkoordinatorn fyller ett hålrum
Primärvårdens vision i Kryddgården-projektet är att utveckla och förtydliga rehabkoordinatorns funktion vid vårdcent…
2026-03-19
Studiebesök av socionomstuderande
Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet
2026-03-18
IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas
Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.
2026-03-18
Informationsutbyte mellan kommuner och Försäkringskassan
Försäkringskassan har sökt kontakt med Sveriges kommuner kring frågan om informationsutbyte och FINSAM i Malmö har k…
2026-03-17
Skuggning från Malmö universitet
För femte året i rad så tar kansliet under vecka 12 emot en student från statsvetenskapsprogrammet på Malmö universi…