Till innehållet

2020-06-11

”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

FINSAM har fått i uppdrag från chefsnätverket som innehåller de högsta cheferna i respektive organisation att jobba med uppdraget ”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

Syftet är att inventera vad som skulle kunna göras för Malmöborna tillsammans just nu utifrån de förändringar som uppstått de senaste månaderna och de möjligheter detta skapat. Meningen är att ta fram ett underlag som direktörerna gemensamt i alla organisationer kan fatta beslut kring och agera utifrån. Att ta fram en bild över inom vilka områden enkla saker skulle kunna göras, för Malmöborna, tillsammans och nu!

Åtta chefer träffades och genomförde en SWOT analys via Teams som ska presenteras för chefsnätverket efter midsommar.

SWOTFörMalmöbornaTil...

Fler nyheter

2026-10-13

FINSAM i Malmö deltar i samtal kring läkarintyg i Malmö

Primärvården i Malmö stad och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen har inlett ett samarbete kring läkarintyg utif…

2026-10-12

Styrelsemöte FINSAM i Malmö oktober 2026

FINSAM i Malmös styrelse kommer träffas på Rådhuset den 23 oktober för årets nästsista styrelsemöte. Ett särskilt fo…

2026-10-12

Region Skåne bjuder in till dialog kring aktivitetskrav och läkarintyg

Region Skåne bjuder in till två dialogtillfällen gällande kommunernas ökade ansvar gällande aktivitet för invånare m…

2026-10-09

Extra styrgruppsmöte FRAM - ansökan 2027

Idag samlas styrgruppen för FRAM för att diskutera den ansökan som ämnas lämna in för 2027 års verksamhet.

2026-10-09

Utvecklingsprogram för förbundschefer

Samordningsförbunden i Sörmland, Värend och Höglandet har ställt samman en enkät kring intresse för ett utvecklingsp…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit