Till innehållet

2020-06-11

”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

FINSAM har fått i uppdrag från chefsnätverket som innehåller de högsta cheferna i respektive organisation att jobba med uppdraget ”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

Syftet är att inventera vad som skulle kunna göras för Malmöborna tillsammans just nu utifrån de förändringar som uppstått de senaste månaderna och de möjligheter detta skapat. Meningen är att ta fram ett underlag som direktörerna gemensamt i alla organisationer kan fatta beslut kring och agera utifrån. Att ta fram en bild över inom vilka områden enkla saker skulle kunna göras, för Malmöborna, tillsammans och nu!

Åtta chefer träffades och genomförde en SWOT analys via Teams som ska presenteras för chefsnätverket efter midsommar.

SWOTFörMalmöbornaTil...

Fler nyheter

2026-03-19

Studiebesök av socionomstuderande

Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet

2026-03-18

IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas

Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.

2026-03-18

Informationsutbyte mellan kommuner och Försäkringskassan

Försäkringskassan har sökt kontakt med Sveriges kommuner kring frågan om informationsutbyte och FINSAM i Malmö har k…

2026-03-17

Skuggning från Malmö universitet

För femte året i rad så tar kansliet under vecka 12 emot en student från statsvetenskapsprogrammet på Malmö universi…

2026-03-17

Referensgrupp samsjuklighetsprojektet mars 2026

FINSAM i Malmö deltar i arbetet med samsjuklighetsreformen i Malmö. Idag var det referensgrupp där FINSAM i Malmö är…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit