Till innehållet

2023-01-21

FRAM samlar krafter för en fortsättning

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier.

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier. Nu har ett arbete påbörjats för att samla kraft för att kunna fortsätta även efter 2023. Ett särskilt fokus har lagts på att fråga Malmöbor kring deras behov vid lång tid utan arbete och psykisk ohälsa.

Fler nyheter

2025-02-04

Malmökraftens beslutsgrupp träffas

Malmökraften har from 2025 blivit en del av ordinarie verksamhet i Malmö stad och på Arbetsförmedlingen. Region Skån…

2025-01-30

EN VÄG IN – mervärde genom en bättre samverkan

Hur skapar man mervärde genom en bättre samverkan mellan myndigheter? Finsamprocesserna som pågått sedan 2022-2023 h…

2025-01-30

Samsjuklighet, projektarbete och lagöversyn med Skåne Nordost

FINSAM i Malmö träffade samordningförbundet Skåne Nordost idag för årets första erfarenhetsutbyte i deras helt nya l…

2025-01-29

FINSAM kopplar samman Försäkringskassan och Uppföljningsmottagningen vuxna efter barncancer

Efter att REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin uppmärksammats på Region Skånes intranät kont…

2025-01-28

Grundutbildning FINSAM

Nationella rådet erbjuder en kostnadsfri grundutbildning för dig som är ny förbundschef eller styrelseledamot. FINSA…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit