Till innehållet

2023-01-21

FRAM samlar krafter för en fortsättning

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier.

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller studier. Nu har ett arbete påbörjats för att samla kraft för att kunna fortsätta även efter 2023. Ett särskilt fokus har lagts på att fråga Malmöbor kring deras behov vid lång tid utan arbete och psykisk ohälsa.

Fler nyheter

2024-12-04

Uppdrag att analysera behovet av förändringar i lagen (2003:1210) om finansiell samordning av rehabiliteringsinsatser

Försäkringskassan har fått i uppdrag att analysera behovet av förändringar i Finsamlagen och lämna förslag till lagä…

2024-12-04

Storstadsnätverk FINSAM

Samordningsförbunden i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala träffas två gånger per år för att utbyta erfarenheter.…

2024-12-04

Välkomna till storstadsmöte i Malmö december 2024!

Det var vad FINSAM i Malmö var i veckan. Arbetsförmedlingen, arbetsmarknadsenheterna och FINSAM i Stockholm, Götebor…

2024-12-03

Privata vårdcentraler bjuds in till samtal om Kryddgårdenmodellen

Kryddgårdenmodellen har som ambition att involvera privata primärvårdsmottagningar för att nå en större enhetlighet…

2024-12-02

Nya satsningar stärker 3700 unga och långtidsarbetslösa Malmöbor

FINSAM i Malmö tar nästa steg för att stödja unga och långtidsarbetslösa genom två initiativ: Malmökraften och IPS U…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit