Till innehållet

2025-02-13

FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete

FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI eller digitalisering.

Utifrån verksamhetsplanen för 2025 kommer Finsam i Malmö att fortsätta lyfta fram samarbeten och insatser som använder digitala lösningar för att effektivisera resursanvändningen och främja att fler Malmöbor får möjlighet till arbete eller studier. Särskilt fokus kommer att ligga på att utgå från förbundets medlemmars verksamheters syfte och mål och identifiera digitala utvecklingsmöjligheter baserade på dessa. Vi kommer att prioritera små, stegvisa digitala initiativ som tydligt visar värde och söka engagerade, modiga, ansvarstagande personer med utvecklingsfokus kring dessa.

Fler nyheter

2025-04-14

Region Skåne bjuder in till samtal

På skärtorsdagen bjuder Region Skåne in till samtal med alla Skåneförbunden.

2025-04-14

Sprintmöte på FRAM

På onsdag kommer Lunicore som jobbar med en förstudie kring hur AI kan bidra till effektivare resursanvändning på FR…

2025-04-11

Erfarenhetsutbyte mellan 3 stadskrafter

De tre stadskrafterna kommer träffas digitalt för en timmes erfarenhetsutbyte den 11 april. Detta är ett försök att…

2025-04-11

Storstadsutbyte

Samordningsförbunden i Göteborg, Malmö, Stockholm och Uppsala träffas digitalt för att diskutera de förändringar som…

2025-04-10

Årsredovisning FINSAM i Malmö 2024

FINSAM i Malmö har avlagt årsredovisning för 2024.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit