Till innehållet

2025-02-13

FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete

FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI eller digitalisering.

Utifrån verksamhetsplanen för 2025 kommer Finsam i Malmö att fortsätta lyfta fram samarbeten och insatser som använder digitala lösningar för att effektivisera resursanvändningen och främja att fler Malmöbor får möjlighet till arbete eller studier. Särskilt fokus kommer att ligga på att utgå från förbundets medlemmars verksamheters syfte och mål och identifiera digitala utvecklingsmöjligheter baserade på dessa. Vi kommer att prioritera små, stegvisa digitala initiativ som tydligt visar värde och söka engagerade, modiga, ansvarstagande personer med utvecklingsfokus kring dessa.

Fler nyheter

2025-12-17

9 999 lyssningar på Vet NI!!

FINSAM i Malmö startade podden Vet Ni!! för sju år sedan och avslutar året med att räkna in 155 avsnitt med 9 999 st…

2025-12-15

Samtal kring samarbete Malmö Universitet

Malmö Universitet har bjudit in till samtal med FINSAM i Malmö kring möjliga samarbeten.

2025-12-10

FINSAM i Malmö kopplar samman

Efter att ha fångat en förfrågan via SKR;s portal Dela digitalt kring informationsdelning träffade FINSAM i Malmö id…

2025-12-10

FINSAM informerar på försäkringskassan

På torsdag kommer FINSAM i Malmö informera om sin verksamhet för försäkringsutredare på Försäkringskassan som jobbar…

2025-12-09

Samsjuklighetsarbetet håller årets sista ledningsgrupp

Året med arbetet i ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö avslutades idag. Nästa års planerade verksamhet…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit