Till innehållet

2025-02-13

FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete

FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI eller digitalisering.

Utifrån verksamhetsplanen för 2025 kommer Finsam i Malmö att fortsätta lyfta fram samarbeten och insatser som använder digitala lösningar för att effektivisera resursanvändningen och främja att fler Malmöbor får möjlighet till arbete eller studier. Särskilt fokus kommer att ligga på att utgå från förbundets medlemmars verksamheters syfte och mål och identifiera digitala utvecklingsmöjligheter baserade på dessa. Vi kommer att prioritera små, stegvisa digitala initiativ som tydligt visar värde och söka engagerade, modiga, ansvarstagande personer med utvecklingsfokus kring dessa.

Fler nyheter

2021-11-25

Styrelseprotokoll underskrivet

Nu är styrelseprotokollet från styrelsemötet den 19 november underskrivet.

2021-11-23

Koppla samman kampanjen avslutas med mingel på Malmö Live

Ikväll avslutades kampanjen kring "koppla samman" på Malmö Live.

2021-11-23

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Styrgruppen för Utebliven etablering SFI träffades idag för andra gången.

2021-11-23

ISF besöker Malmö för frågor rörande effektutvärderingen av Malmökraften

Idag besökte ISF, Inspektionen för socialförsäkringen, Malmökraften för att diskutera kring den data som de samlat i…

2021-11-23

Arbetsförmedlingen och Malmö stad har startat en sida för samarbete

Arbetsförmedlingen och Malmö stad har startat en sida för samarbete. Här kan de som arbetar som handläggare hitta do…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit