2018-02-08
Future Café om utmaningar
Temat för dagen var: "Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utmaningar som jag/vi inte kan lösa i min/vår egen/egna verksamheter?"
Idag hade Region Skåne en workshop med temat ”Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utmaningar som jag/vi inte kan lösa i min/vår egen/egna verksamheter?”
Det som detta kom fram till var bland annat tankar kring att samla politiker i FINSAMs styrelser och föra dialog med dem. Även frågan om att utforska vilka fokusområden som Region Skåne skulle kunna ha inom förbunden.

Fler nyheter
2025-10-06
FINSAM i Malmö uppmärksammar Skåneveckan för psykisk hälsa
Skåneveckan för psykisk hälsa är en temavecka med fokus på vårt psykiska mående. Runt om i Skåne erbjuds mötesplatse…
2025-10-03
Styrelsemöte FINSAM i Malmö oktober 2025
FINSAM i Malmö håller styrelsemöte den 17 oktober 2025 på Stadshuset i Malmö. Följande står på dagordningen:
2025-10-01
IPS Unga Malmö ansluter till ett forskningsprojekt kring unga vuxna med mild till måttlig psykisk ohälsa
IPS Unga Malmö har kopplat sig till ett forskningsprojekt för att undersöka hur IPS fungerar som insats för unga vux…
2025-10-01
Nätverket gällande elever från anpassat ut i arbete
FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att leda ett samtal kring det nätverk gällande elever från anpassat ut i arbet…
2025-09-30
Ledningsgrupp samsjuklighet i Malmö
Idag träffas ledningsgruppen för arbetet med samsjuklighet i Malmö för att starta upp höstens arbete. FINSAM i Malmö…