2018-02-08
Future Café om utmaningar
Temat för dagen var: "Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utmaningar som jag/vi inte kan lösa i min/vår egen/egna verksamheter?"
Idag hade Region Skåne en workshop med temat ”Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utmaningar som jag/vi inte kan lösa i min/vår egen/egna verksamheter?”
Det som detta kom fram till var bland annat tankar kring att samla politiker i FINSAMs styrelser och föra dialog med dem. Även frågan om att utforska vilka fokusområden som Region Skåne skulle kunna ha inom förbunden.

Fler nyheter
2025-02-05
Utbyte med Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg
Idag möttes FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg och utbytte erfarenheter kring arbetet fram…
2025-02-04
Ledningsgrupp samsjuklighet i Malmö
FINSAM i Malmö deltog i ledningsgrupp för arbetet med samsjuklighet i Malmö
2025-02-04
Malmökraftens beslutsgrupp träffas
Malmökraften har from 2025 blivit en del av ordinarie verksamhet i Malmö stad och på Arbetsförmedlingen. Region Skån…
2025-01-30
EN VÄG IN – mervärde genom en bättre samverkan
Hur skapar man mervärde genom en bättre samverkan mellan myndigheter? Finsamprocesserna som pågått sedan 2022-2023 h…
2025-01-30
Samsjuklighet, projektarbete och lagöversyn med Skåne Nordost
FINSAM i Malmö träffade samordningförbundet Skåne Nordost idag för årets första erfarenhetsutbyte i deras helt nya l…