2025-02-07

Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte

En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av Ann-Christin Jans Jenny Säve-Söderbergh på FINSAM i Malmös styrelsemöte idag.

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat hur försörjningssituationen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Resultatet visar att deltagarna får bättre möjligheter att försörja sig själva. Fler börjar arbeta eller studera, sjukskrivningar minskar och färre har behov av försörjningsstöd.

Personerna som får samordnat stöd har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver hjälp från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner.

Läs rapporten här!

Rapport 2023:2 Samordnat stöd gör skillnadÖppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:4 Gör samordningsförbund någon skillnad?Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:1 Samordningsförbundens organisering och verksamhet

Fler nyheter

2022-12-14

FINSAM i Malmö förtydligar tre tjänster

I samband med den nya mandatperioden 2023-2026 har FINSAM i Malmö förtydligat sina tre tjänster och arbetat med att…

2022-12-12

Referensgrupp Uppföljning FINSAM

SUS kommer att upphöra att användas from 2023 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas…

2022-12-12

Diskussioner kring unga som inte avslutar grundskola eller gymnasium

FINSAM i Malmö blev idag inbjudna till att diskutera utmaningar kring unga som inte avslutar grundskolan med fullstä…

2022-12-08

Försäkringskassan/Malmö stad/Finsam - förstärkt utredningsmodell

På fredag möts Malmö stad, Försäkringskassan och FINSAM i Malmö för att fortsätta diskutera en förstärkt utredningsm…

2022-12-08

Kryddgårdenmodellen har höstens sista styrgrupp

Den 9 december har Kryddgårdenmodellen höstens sista styrgrupp.