Till innehållet

2024-03-11

LÖK gemensamma insatser (6)

Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser för att jobba med de mål som tagits fram på den gemensamma verksamhetsplaneringen.

FINSAM i Malmö sitter som ständig sekreterare för styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser. Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. I denna har följande mål börjat jobbas fram:

  • Fler malmöbor i arbete och studier efter avslutade jobbspår än förra året
  • Fler sfi studerande som är inskrivna på AF och AMA ska kunna fullfölja sina SFI studier eller fångas upp vid avslut.
  • Rätt deltagare till yrkesutbildningar

 

Fler nyheter

2019-02-18

Chefsnätverk träffas i FINSAM

I två år har FINSAM tillhandahållit en arena för höga chefer i medlemsorganisationerna att träffas.

2019-02-15

Styrgruppsmöte Malmökraften

Idag hade Malmökraften styrgruppsmöte

2019-02-13

Styrelsemöte FINSAM i MAlmö

Idag har styrelsen i FINSAM sitt första styrelsemöte för året och den nya mandatperioden.

2019-02-12

Arbetet med REKO överenskommelsen startar

Arbetet med REKO överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatri Malmö/Trelleborg startade idag.

2019-02-11

Styrgrupp på Avanti

Idag har Avanti styrgruppsmöte.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit