Till innehållet

2024-03-11

LÖK gemensamma insatser (6)

Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser för att jobba med de mål som tagits fram på den gemensamma verksamhetsplaneringen.

FINSAM i Malmö sitter som ständig sekreterare för styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser. Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. I denna har följande mål börjat jobbas fram:

  • Fler malmöbor i arbete och studier efter avslutade jobbspår än förra året
  • Fler sfi studerande som är inskrivna på AF och AMA ska kunna fullfölja sina SFI studier eller fångas upp vid avslut.
  • Rätt deltagare till yrkesutbildningar

 

Fler nyheter

2018-02-08

Future Café om utmaningar

Temat för dagen var: "Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utm…

2018-02-07

Chefsmöte för att öka samsyn mellan Arbetsförmedlingen, Malmö stad, Försäkringskassan och Region Skåne

8 chefer träffades under onsdagen i syfte att inventera och jobba fram aktiviteter(med utgångspunkt från vad som red…

2018-02-07

Exempel på organisering i insats

Tramadol Maria Malmö har organiserat sig så här för att lösa sina uppgifter.

2018-02-06

Styrgrupp Avanti

Idag hade Avanti sin första styrgrupp för året.

2018-02-06

REKO

REKO är en insats som startade 2017 med syfte att bygga upp en koordinatorfunktion inom psykiatrin i Malmö samtidigt…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit