Till innehållet

2024-03-11

LÖK gemensamma insatser (6)

Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser för att jobba med de mål som tagits fram på den gemensamma verksamhetsplaneringen.

FINSAM i Malmö sitter som ständig sekreterare för styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser. Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. I denna har följande mål börjat jobbas fram:

  • Fler malmöbor i arbete och studier efter avslutade jobbspår än förra året
  • Fler sfi studerande som är inskrivna på AF och AMA ska kunna fullfölja sina SFI studier eller fångas upp vid avslut.
  • Rätt deltagare till yrkesutbildningar

 

Fler nyheter

2023-10-04

Vilket värde kan vi skapa för våra medborgare utifrån vad AI kan erbjuda?

FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Samordningsförbundet i Helsingborg att processleda en workshop på temat: Vilke…

2023-10-02

Borgholms kommun, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Region Kalmar besöker Kryddgårdenmodellen

Idag kom 16 personer från Borgholms kommun, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan Region Kalmar, Arbetsförmedlingen…

2023-09-28

Chefsnätverket i FINSAM i Malmö samlas

På fredag träffas chefsnätverket i FINSAM i Malmö

2023-09-28

FINSAM Skåne

Idag träffades det regionala nätverket för samordningsförbund i Skåne.

2023-09-27

Samtal om konkreta samarbete mellan Malmö och Skåne nordost

Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men ock…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit