Till innehållet

2021-06-03

"Tillsammans gör vi skillnad" - Målgrupper

Arbetet med en gemensam nationell kommunikation från samordningsförbunden rullar vidare under parollen "Tillsammans gör vi skillnad". FINSAM i Malmö är med i två arbetsgrupper.

Arbetet med en gemensam nationell kommunikation från samordningsförbunden rullar vidare under parollen "Tillsammans gör vi skillnad". FINSAM i Malmö är med i två arbetsgrupper. Den andra går under rubriken "Målgrupper" och träffades idag. Frågor som diskuterades var:

  • Förslag kampanjupplägg 
  • Vilka målgrupper vill vi nå?
  • Vad behöver vi ta reda på om dem?
  • Hur arbetar vi idag för att nå våra parter?
  • Vilka drivkrafter har de?
  • Vilka framgångsfaktorer och hinder finns?
  • Hur får vi dem intresserade av vårt arbete?
  • Hur bygger vi en dialog?

Fler nyheter

2026-05-13

Dokumentation samverkansdag

Malmö stad och Region Skåne träffas idag med syfte att förstärka samarbetet mellan Arbetsmarknads- och socialförval…

2026-05-12

Vårens sista referensgrupp Samsjuklighet

FINSAM i Malmö deltar och dokumenterar vårens sista referensgrupp kring samjuklighetsarbetet i Malmö

2026-05-08

Planering storstadsdialog 27-28/5

Arbetsförmedlingen och arbetsmarknadsenheterna i Stockholm, Göteborg och Malmö träffas två gånger per år för att lär…

2026-05-07

Vet Ni!! Samsjuklighetsdelegationen

Idag spelar vi in ett avsnitt i Vet Ni!! med Zophia Mellgren från samsjuklighetsdelegationen och ämnessakkunnig i sa…

2026-05-07

Branschinformation om yrken inom hotellbranschen

Arbetsförmedlingen och Malmö stad bjuder idag in till branschinformation om hotellbranschen med syftet att öka kunsk…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit