Till innehållet

2022-12-12

Referensgrupp Uppföljning FINSAM

SUS kommer att upphöra att användas from 2023 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas under 2023. FINSAM i Malmö har varit med i den nationella referensgrupp som jobbat för att utveckla detta arbete.

SUS kommer att upphöra att användas efter 2022 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas under 2023. FINSAM i Malmö har varit med i den nationella referensgrupp som jobbat för att utveckla detta arbete. Idag hade vi årets sista samtal kring detta som avslutades med en gemensam önskan om att fortsätta diskutera utvecklingen av uppföljning av finansiell samordning via referensgruppsarbete.

Fler nyheter

2026-06-23

Utbyte kring styrelseprogram

Samordningsförbunden i Halland och i Malmö träffas idag och diskuterar hur de tillsammans kan jobba med utveckling a…

2026-06-18

Sista styrgruppsmötet innan sommaren på FRAM

Idag träffas FRAM för att diskutera förutsättningarna för en gemensam ansökan av finansiering från FINSAM i Malmö.

2026-06-17

Vetenskaplig artikel publicerad via Samordningsförbundet i Uppsala

Samordningsförbundet i Uppsala drev projekt SMAIL (Skattning Mot Arbete I Länet) som ett kompetensutvecklingsprojekt…

2026-06-17

Förbundschefsträff Skåne i Kävlinge

Skånes förbundschefer träffas idag i Kävlinge.

2026-06-16

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni 2026

Sista styrgruppsmötet innan sommaren sker idag på Kryddgårdenmodellen.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit