Till innehållet

2022-12-12

Referensgrupp Uppföljning FINSAM

SUS kommer att upphöra att användas from 2023 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas under 2023. FINSAM i Malmö har varit med i den nationella referensgrupp som jobbat för att utveckla detta arbete.

SUS kommer att upphöra att användas efter 2022 och Försäkringskassan har tagit fram ett nytt system som ska sjösättas under 2023. FINSAM i Malmö har varit med i den nationella referensgrupp som jobbat för att utveckla detta arbete. Idag hade vi årets sista samtal kring detta som avslutades med en gemensam önskan om att fortsätta diskutera utvecklingen av uppföljning av finansiell samordning via referensgruppsarbete.

Fler nyheter

2026-08-24

FINSAM i Malmö pratar uppföljning kring Kryddgårdenmodellen

FINSAM i Malmö mötte idag tillsammans med vårdcentralschef och projektledare för Kryddgårdenmodellen tre utvecklings…

2026-08-20

Samtal med ISF om rapport kring rehabkoordinering

Inspektionen för socialförsäkringen och Myndigheten för vård- och omsorgsanalys har på uppdrag av regeringen utvärde…

2026-08-19

FRAMs styrgrupp möts och diskuterar ny ansökan

FRAM förbereder för en ny ansökan och kommer lämna in en problemformulering för bedömning den 4 september på styrels…

2026-08-18

Ledningsgrupp samsjuklighet efter sommaren

Ledningsgruppen för arbetet med samsjuklighet i Malmö träffades för första gången innan sommaren där frågor kring LA…

2026-08-18

FINSAM möter verksamhetsutvecklare inom vuxenpsykiatrin

En ny verksamhetsutvecklare har börjar med fokus på samarbete med bland annat FINSAM har tillträtt sin tjänst i Malm…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit