Till innehållet

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

I föreläsningen gås kortfattat genom MI som metod och vad NPF (Autism och ADHD) innebär. Huvudfokus blir på hur MI kan anpassas för målgruppen, med konkreta verktyg för att anpassa samtalet till personens behov och framkalla motivation.

Föreläsningen är anpassad för personer med viss förkunskap om både NPF och MI. Den syftar till att ge konkreta verktyg och inspiration för hur man kan möta och stötta personer med NPF på ett framgångsrikt sätt. 

Föreläsningen hålls av Hanna Tilling, som är legitimerad psykolog och specialist i Klinisk Vuxenpsykologi. Hanna Tilling har lång erfarenhet av att ha utbildat i, handlett och arbetat med Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och anpassningar vid NPF.

Fler nyheter

2026-10-26

Protokoll underskrivet styrelsemöte 23 oktober

Styrelsen i FINSAM i Malmö har sammanträtt och protokollet är nu underskrivet.

2026-10-22

Systemvärdskap inom finansiell samordning i Sverige

FINSAM i Malmö håller i en digital workshop med samordningsförbund i Sverige.

2026-10-21

Fortsatt arbete samverkansdag från i maj

FINSAM i Malmö var med och arrangerade en samverkansdag mellan socialtjänst och vuxenpsykiatri i Malmö i maj. Idag s…

2026-10-21

Samordningsförbundet Skåne Nordost firar 15 år

I år har Samordningsförbundet Skåne Nordost bedrivit verksamhet i 15 år och detta kommer firas med en eftermiddag me…

2026-10-20

Planeringsdag Kryddgårdenmodellen

FINSAM höll ihop en planeringsdag med syfte att utifrån vad som händer i omvärlden diskutera vad Kryddgårdenmodellen…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit