Till innehållet

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

I föreläsningen gås kortfattat genom MI som metod och vad NPF (Autism och ADHD) innebär. Huvudfokus blir på hur MI kan anpassas för målgruppen, med konkreta verktyg för att anpassa samtalet till personens behov och framkalla motivation.

Föreläsningen är anpassad för personer med viss förkunskap om både NPF och MI. Den syftar till att ge konkreta verktyg och inspiration för hur man kan möta och stötta personer med NPF på ett framgångsrikt sätt. 

Föreläsningen hålls av Hanna Tilling, som är legitimerad psykolog och specialist i Klinisk Vuxenpsykologi. Hanna Tilling har lång erfarenhet av att ha utbildat i, handlett och arbetat med Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och anpassningar vid NPF.

Fler nyheter

2026-05-20

Förberedelse för REKO träff i höst

FINSAM i Malmö har sedan 2019 agerat som systemvärd kring REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatr…

2026-05-19

Storstadsträff i Stockholm

De fyra samordningsförbunden i Stockholm, Uppsala, Göteborg och Malmö träffas 2 ggr per år och pratar gemensamma utm…

2026-05-18

IWork berättar om sin verksamhet

I samband med storstadsträff mellan samordningsförbunden passade FINSAM i Malmö på att besöka IWork i Stockholm.

2026-05-13

Dokumentation samverkansdag

Malmö stad och Region Skåne träffas idag med syfte att förstärka samarbetet mellan Arbetsmarknads- och socialförval…

2026-05-12

Vårens sista referensgrupp Samsjuklighet

FINSAM i Malmö deltar och dokumenterar vårens sista referensgrupp kring samjuklighetsarbetet i Malmö

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit