2021-10-19
Uppstartsworkshop på Kultur på recept
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Under ledning av Joakim Tranquist träffades projekledare och samordnare från kompetenscentrum, samordnare från Försäkringskassan, några rehabkoordinatorer från vårdcentralerna och hälsostrateger för att diskutera hur ingångarna och utgångarna för deltagarna ser ut.

Fler nyheter
2025-02-04
Ledningsgrupp samsjuklighet i Malmö
FINSAM i Malmö deltog i ledningsgrupp för arbetet med samsjuklighet i Malmö
2025-02-04
Malmökraftens beslutsgrupp träffas
Malmökraften har from 2025 blivit en del av ordinarie verksamhet i Malmö stad och på Arbetsförmedlingen. Region Skån…
2025-01-30
EN VÄG IN – mervärde genom en bättre samverkan
Hur skapar man mervärde genom en bättre samverkan mellan myndigheter? Finsamprocesserna som pågått sedan 2022-2023 h…
2025-01-30
Samsjuklighet, projektarbete och lagöversyn med Skåne Nordost
FINSAM i Malmö träffade samordningförbundet Skåne Nordost idag för årets första erfarenhetsutbyte i deras helt nya l…
2025-01-29
FINSAM kopplar samman Försäkringskassan och Uppföljningsmottagningen vuxna efter barncancer
Efter att REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin uppmärksammats på Region Skånes intranät kont…