Till innehållet

2021-10-19

Uppstartsworkshop på Kultur på recept

Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.

Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.

Under ledning av Joakim Tranquist träffades projekledare och samordnare från kompetenscentrum, samordnare från Försäkringskassan, några rehabkoordinatorer från vårdcentralerna och hälsostrateger för att diskutera hur ingångarna och utgångarna för deltagarna ser ut.

Kulturpårecept

Fler nyheter

2026-04-01

Poddavsnitt kring AI sandlåda förbereds

Regeringen har gett Försäkringskassan och Skatteverket i uppdrag att etablera en AI-verkstad – en förvaltningsgemens…

2026-03-31

Ledningsgrupp samsjuklighet mars 2026

Ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffas idag för fortsatta diskussioner.

2026-03-27

Första möte med Samstart+ samordningsgrupp

Idag träffade samordningsgruppen kopplad till Samstart+ för första gången. Vi pratade om syftet med gruppen och hur…

2026-03-26

3 samordningsförbund träffas och pratar aktivitetskrav

Samordningsförbundet Skåne Nordost har bjudit in Malmö och Helsingborg till en gemensam dialog kring det kommande ak…

2026-03-25

Rehabkoordinatorn fyller ett hålrum

Primärvårdens vision i Kryddgården-projektet är att utveckla och förtydliga rehabkoordinatorns funktion vid vårdcent…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit