2021-10-19
Uppstartsworkshop på Kultur på recept
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Under ledning av Joakim Tranquist träffades projekledare och samordnare från kompetenscentrum, samordnare från Försäkringskassan, några rehabkoordinatorer från vårdcentralerna och hälsostrateger för att diskutera hur ingångarna och utgångarna för deltagarna ser ut.

Fler nyheter
2026-03-19
Studiebesök av socionomstuderande
Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet
2026-03-18
IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas
Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.
2026-03-18
Informationsutbyte mellan kommuner och Försäkringskassan
Försäkringskassan har sökt kontakt med Sveriges kommuner kring frågan om informationsutbyte och FINSAM i Malmö har k…
2026-03-17
Skuggning från Malmö universitet
För femte året i rad så tar kansliet under vecka 12 emot en student från statsvetenskapsprogrammet på Malmö universi…
2026-03-17
Referensgrupp samsjuklighetsprojektet mars 2026
FINSAM i Malmö deltar i arbetet med samsjuklighetsreformen i Malmö. Idag var det referensgrupp där FINSAM i Malmö är…